Diskusné fórum mesta Vráble

Diskusné fórum mesta Vráble (http://forum.vrable.sk/index.php)
-   Životné prostredie a poriadok v meste (http://forum.vrable.sk/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Správa zelene v našom meste (http://forum.vrable.sk/showthread.php?t=385)

Pavel Uhrecký 30-03-2016 00:45

Správa zelene v našom meste

Zakladám diskusnú tému, ktorá predpokladám, že zaujme a hlavne vyprovokuje občanov k živej diskusii. Verím, že diskutujúci si pred tým ako napíšu svoj príspevok prečítajú záväzné pravidlá pre správu zelene v našom meste t.j. VZN č.10/2010 schválené MsZ prípadne zákon NR SR č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a vyhlášku MŽP SR č. 24/2003 Z.z.

Na začiatok začnem z pohľadu občana možno banálnym "problémom".
Pred budovou MsÚ z východnej strany smerom ku kruhovej križovatke v blízkosti automatu na mlieko prekrývajú konáre stromov (ihličnany) Úradnú tabuľu, ktorá je umiestnená na stene budovy MsÚ a prekážajú chodcom pohybujúcich sa po pomerne frekventovanom chodníku v centre mesta.
Pýtam sa správcu zelene, ktorým je mesto Vráble, konkrétne ju vykonáva v zmysle § 15 VZN č.10/2010 oddelenie ŽPaV MsÚ :
Je táto verejná zeleň (ihličnany) udržiavaná v zmysle § 14 uvedeného VZN?
Pre informáciu čitateľov uvádzam že kontrolu VZN vykonávajú :
a) poverení prac. MsÚ (odd. ŽPaV)
b) Mestská policia
c) poslanci MsZ
d) hlavný kontrolór mesta

Z môjho pohľadu je práve tento prípad "ukážkou" priamo v centre mesta pred vlastným prahom, tých ktorých občan platí za službu ako "dôsledne" túto službu vykonávajú. Tiež nie je zanedbateľný fakt,že konáre nízko nad chodníkom Úradnú tabuľu "ukrývajú" pred zrakom občanov ktorí, by si ju "radi" prečítali "vedomí si svojej spoluzodpovednosti vyplývajúcej zo zákona o obecnom zriadení za správu svojho mesta".
Očakávam kvalifikovanú odpoveď.

jozeF 03-04-2016 17:53

Citát:

Pôvodne zaslal Pavel Uhrecký (Príspevok 1922)
Na začiatok začnem z pohľadu občana možno banálnym "problémom".
Pred budovou MsÚ z východnej strany smerom ku kruhovej križovatke v blízkosti automatu na mlieko prekrývajú konáre stromov (ihličnany) Úradnú tabuľu, ktorá je umiestnená na stene budovy MsÚ a prekážajú chodcom pohybujúcich sa po pomerne frekventovanom chodníku v centre mesta.

Suhlasim, tabulu treba presunut a stromy mozu zostat.

Pavel Uhrecký 05-04-2016 23:38

Citát:

Pôvodne zaslal jozeF (Príspevok 1926)
Suhlasim, tabulu treba presunut a stromy mozu zostat.

Vážený pane,

predpokladám, že VZN č. 10/2010 na ktoré sa odvolávam ste nečítal. Pričom som vopred upozornil, aby si ho diskutujúci prečítali. Výhľad na Úradnú tabuľu je určite dôležitý, ale v tomto prípade je vedľajší. Okrem toho som nežiadal, aby sa ihličnany - biele jedle (Abies alba) z uvedeného priestoru odstránili. Žiadal som len, aby si správca zelene t.j. mesto Vráble splnil svoju povinnosť, ktorá mu vyplýva uvedeného VZN, čo sa dúfam aj stane.
Pretože podľa VZN, konkrétne sa jedná o § 14 ods. 4 a) je správca povinný citujem:
"orezať koruny stromov a krov na hranici vlastného pozemku do výšky 2,5 m nad pešou komunikáciou"

milan 25-06-2016 09:25

Dobrý deň
Ak sa niekto z kompetentných prejde po našich sídliskách a lepšie si obzrie
čo a aké dreviny sú nasadené okolo našich panelákov , tak mu musí zákonite padnúť sánka dole. A to nehovorím o tom ako sa u nás orezávajú ihličnany !
Orezané do výšky 3 - 4 metrov a na vrchole ponechaná akási štetina. Keď som
to uvidel prvýkrát skoro som dostal infarkt. To som ešte v živote nevidel nikde
na svete. Totálna neschopnosť , čo toto spravili.
Na druhej strane paneláka sú zase vysadené stromy , po ktorých je kompletne celý rok nehorázny neporiadok.
Ak si tam odparkujete auto na noc, tak môžete ísť rovno do umyvárne. Trochu drahé parkovanie na noc !!
Čo sa týka konárov, ktoré visia niekedy aj meter nad zem ( už nevisia lebo
ich museli olámať aby sa dalo popod chodiť ). Jedného sa bojím , ak príde nejaká smršť a poláme tie krehké stromy a popadá to na autá a narobí to poriadne škody , tak len potom budem zvedavý ako sa k tomu postaví mesto.
Jedná sa o paneláky sídl.Lúky 1131/52,/53, atď. v tom rade.

Heureka 27-06-2016 14:33

Citát:

Pôvodne zaslal milan (Príspevok 1972)
Dobrý deň
Ak sa niekto z kompetentných prejde po našich sídliskách a lepšie si obzrie
čo a aké dreviny sú nasadené okolo našich panelákov , tak mu musí zákonite padnúť sánka dole. A to nehovorím o tom ako sa u nás orezávajú ihličnany !
Orezané do výšky 3 - 4 metrov a na vrchole ponechaná akási štetina. Keď som
to uvidel prvýkrát skoro som dostal infarkt. To som ešte v živote nevidel nikde
na svete. Totálna neschopnosť , čo toto spravili.
Na druhej strane paneláka sú zase vysadené stromy , po ktorých je kompletne celý rok nehorázny neporiadok.
Ak si tam odparkujete auto na noc, tak môžete ísť rovno do umyvárne. Trochu drahé parkovanie na noc !!
Čo sa týka konárov, ktoré visia niekedy aj meter nad zem ( už nevisia lebo
ich museli olámať aby sa dalo popod chodiť ). Jedného sa bojím , ak príde nejaká smršť a poláme tie krehké stromy a popadá to na autá a narobí to poriadne škody , tak len potom budem zvedavý ako sa k tomu postaví mesto.
Jedná sa o paneláky sídl.Lúky 1131/52,/53, atď. v tom rade.

Ak v tom paneláku bývate, kde je problém vziať nožnice, prípadne si požičať krovinorez a upraviť si "terén" ? Jednému vadia konáre v okne, druhému zavadzajú v parkovaní... hmmm vypílme všetko živé a kúpme si ešte každý aspoň jedno auto (manželke. deťom a podobne) "veď sme si zaplatili daň zo znečisťovania ovzdušia" - komu ? no prírode ťažko.... A ideálne bude, keď okolo bytoviek nalejeme betón a postavíme poschodové garáže. To sa nám bude "ŽIŤ" :( alebo to teda zmeňme, nasaďme vyhovujúce kroviny , ale nečakajme, že to niekto urobí za nás !) Život je tak krátky :rolleyes:

peter macak 07-11-2016 07:39

stromy na namesti

Minulu zimu ma neprijemne prekvapilo orezanie stromov na ceresnovom namesti. Tesil som sa ze ako budu tie stromy rast, bude namestie cim dalej zelensie a v lete vdaka tienu menej rozhorucene… a ked uz konecne ako tak narastli tak sa orezali takmer az na kmen.
Planuje sa ten rez pravidelne opakovat tak aby koruny tychto stromov dlhodobo zostavali v cca rovnakych rozmeroch? Je na to aj nejaky prakticky dovod, alebo iba “esteticky”?
dokazem to pochopit pri tych zopar stromoch “uprostred” namestia (pred trafikou a pekarnou), ale snad aspon stromy “po obvode” namestia (pozdlz Levickej ulice a parkovisk za Amsterdamom) by sa mohli nechat volne rast… ci?

siska 07-11-2016 09:04

Po bývalej zeleni veľa Vrábelčanom plače a krváca srdce, a teraz ešte toto.... bez komentára DILETANTI.

Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +2 hodiny. Teraz je 17:26.

Fórum používa : vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2008-2010 Agroinštitút Nitra š.p..