Diskusné fórum mesta Vráble  

Naspäť   Diskusné fórum mesta Vráble > Mesto > Diskusia o meste Vráble

Odpovedať

Práca s témou Zobrazenie tém
Starý 18-09-2020, 22:05   #1
Nemeth.V
Junior Member

Registrovaný od: Dec 2012
Počiatočné Úverová politika mesta

Ani tri pracovné dni pred rokovaním mestského zastupiteľstva ešte nie je zverejnený kompletný zoznam investičných akcií zo schváleného úveru vo výške 500.000 Eur. Dnes (18.09.2020, 17:00 h) poznáme len tretinu investícií, ktoré sa majú realizovať z úverových zdrojov..

Áno, mesto Vráble môže čerpať úver v predloženej výške, pretože spĺňa všetky zákonné limity. Zamýšľa sa vedenie mesta a mestskí poslanci aj nad zmyslom tohto úveru? Nik z občanov si predsa neberie úver len preto, že banka hlási výhodné úrokové sadzby. Rozumný hospodár musí mať predsa najprv plán. Ak je hospodárom mesto, považoval by som za transparentné, aby sa o svoj plán podelilo s občanmi mesta.

Priznám sa, že mi chýba dlhodobá koncepcia od vedenia mesta na čerpanie úveru. Môj návrh je, aby sa úver čerpal len buď na havarijné alebo strategické investície pokiaľ mesto nemá už k dispozícii prostriedky v rezervnom fonde (v tom dnes máme 240.000 Eur a ešte plánujeme 200.000 Eur získať ako návratnú finančnú pomoc zo štátu).

Myšlienka úveru vznikla kvôli výstavbe Multifunkčnej športovej plochy. Oceňujem, že táto položka je v návrhu novely rozpočtu už škrtnutá a nepočíta sa s jej realizáciou. Chcem sa poďakovať všetkým občanom, ktorí sa zapojili do diskusii o danom projekte, či už na sociálnej sieti, alebo na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Nie som proti výstavbe športovísk, len to musí mať hlavu a pätu a neskočiť na prvý pohľad lákavú ponuku, ktorá nakoniec vôbec lákavá nie je. Mesto na tomto projekte stratí 19.200 Eur, ktoré investovalo na vypracovanie projektovej dokumentácie.

K jednotlivým zverejneným položkám mám zopár otázok a pripomienok. Dovolím si vyjadriť svoj názor, že okrem rekonštrukcie Domu smútku vo Vrábľoch tam nevidím žiadnu rozumnú položku, kvôli ktorej by sme sa mali zadlžovať. Totiž, možno len mám vysoké nároky, ale mesto, ktorého rozpočet je väčší ako 10 miliónov Eur si podľa mňa nemá brať úver na položky typu – zmena územného plánu Fidvár – 5.000 Eur, projektová dokumentácia Smart City – 17.800 Eur, časť chodníka pozdĺž rieky Žitava – 5.000 Eur, mestský informačný systém 17.600 Eur, štúdia cestnej infraštruktúry mesta – 18.000 Eur.

O položke štúdia cestnej infraštruktúry mesta sme sa dozvedeli na júnovom zasadnutí od poslankyne Tóthovej Skačanovej, ktorá uviedla, že spoločne s primátorom mesta už komunikovali s firmou o vytvorení cenovej ponuky, aby následne ako poslanci videli určiť, ktoré komunikácie sú pre nich prioritné. Dávam do pozornosti, že v minulom roku zamestnanec mesta vypracoval dokument o stave ciest a chodníkov v meste Vráble.

Chcem sa spýtať primátora mesta, resp. mestskej poslankyni, ako sa volá firma s ktorou rokovali? V čom je pridaná hodnota tejto štúdie? Je pre mesto dnes naozaj potrebná a nevyhnutá k tomu, aby sme vedeli pomenovať, ktoré chodníky a ktoré cesty je potrebné opraviť? Je rozumné čerpať úver na vypracovanie štúdie?

Taktiež žiadam vedenie mesta o poskytnutie informácií k položke mestský informačný systém – 17.600 Eur, ktorý má byť financovaný z úveru. Dôvodová správa neobsahuje žiadne bližšie informácie k jednotlivým projektom. Preto prosím o poskytnutie podrobnejších informácií k všetkým novým projektom, ktoré sa plánujú čerpať z úveru. Táto požiadavka sa vzťahuje aj na prípadné zverejnené investičné akcie po uverejnení môjho príspevku. Občanom názov položky veľa neprezradí.

Je položka v novele rozpočtu na výmenu okien v športovej hale T-18 výške 35.000 Eur dostatočná na kompletnú výmenu, alebo sa počíta len s čiastočnou výmenou okien zo strany od Telinského potoka?
Na základe dokumentu o stave mestských budov som očakával, že mesto pripraví zoznam investícií presahujúci sumu 500.000 Eur, pričom predmetom diskusie (ktorej súčasťou by bola aj verejnosť) bude prioritizácia investícií v závislosti od ich opodstatnenosti, pripravenosti a pridanej hodnoty. Dnes je však predmetom diskusie to, či sa vôbec dozvieme do začiatku konania zastupiteľstva ďalšie plánované investície v hodnote 330.000 Eur. Ten rozdiel je do očí bijúci.. Kde sú investície do budov, ktoré sú v havarijnom stave, kde sú investície, ktoré by rozvíjali a skvalitňovali život v meste?

Za najlogickejší krok v tejto chvíli považujem, aby sa mestskí poslanci zriekli možnosti čerpania úveru vo výške 500.000 Eur. To by vytvorilo priestor na vznik celospoločenskej dohody o investičných prioritách mesta a spôsobe ich financovania na nasledujúce roky.

Ďakujem za poskytnutie odpovedí a zverejnenie informácií.

Mgr. Viktor Németh

Naposledy upravil Nemeth.V : 18-09-2020 o 22:22.
Nemeth.V je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-10-2020, 13:31   #2
Eva Repková, MsÚ Vráble
Junior Member

Registrovaný od: Jan 2020
Počiatočné

Vážený pán Németh,

ospravedlňujeme sa za oneskorené zverejnenie odpovede na Váš diskusný príspevok.

Na programe rokovania 19. zasadnutia mestského zastupiteľstva bol bod týkajúci sa prijatia investičného úveru na krytie kapitálových výdavkov.
Nakoľko sa v posledných hodinách pred konaním mestského zastupiteľstva menili podmienky vonkajších zdrojov financovania niektorých investičných akcií, primátor mesta navrhol zmenu programu, a to vypustenie bodov týkajúcich sa dotácií, úveru a novely rozpočtu, ktorú poslanci odsúhlasili.
Ďakujeme Vám za pripomienky ku konkrétnym akciám.
Financovanie výdavkov z úverových zdrojov predkladané na schválenie poslancom MsZ bude spracované tak, aby občianska verejnosť mala včas k dispozícii dostatočné informácie o každej zamýšľanej investícii.

Odpoveď vypracovala: Ing. Soňa Červená, prednostka MsÚ
Eva Repková, MsÚ Vráble je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať

Práca s témou
Zobrazenie tém

Pravidlá prispievania
Nemôžeš založiť nové vlákno
Nemôžeš odpovedať
Nemôžeš pridať prílohu
Nemôžeš upravovať tvoje odpovede

BB code is zapnutý
Smajlícizapnutý
[IMG] kód je zapnutý
HTML kód je vypnutý
Prejdi na

Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +2 hodiny. Teraz je 12:52.

Fórum používa : vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2008-2010 Agroinštitút Nitra š.p..