Diskusné fórum mesta Vráble  

Naspäť   Diskusné fórum mesta Vráble > Mesto > Životné prostredie a poriadok v meste

Odpovedať

Práca s témou Zobrazenie tém
Starý 22-01-2017, 22:57   #1
siska
Senior Member

Registrovaný od: Feb 2011
Počiatočné Otázka pre kontrolóra mesta

Dobrý večer, prosím Vás koľko upozornení, prípadne pokút uložili členovia MsP Vráble za nedodržanie nariadenia primátora o zimnej údržbe v meste počas mesiaca január 2017?
Vopred ďakujem za odpoveď
siska je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 26-01-2017, 10:54   #2
Hlavný kontrolór
Junior Member

Registrovaný od: Jan 2017
Počiatočné

Vyjadrenie náčelníka Msp : Msp kontroluje zimnú údržbu každodenne. Priebežne upozorňujeme každého majiteľa na zistené nedostatky. K udeľovaniu blokových pokút sme zatiaľ nepristúpili. V prvých dňoch bolo upozornených 9 majiteľov nehnuteľnosti.
Hlavný kontrolór je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 27-01-2017, 21:36   #3
siska
Senior Member

Počiatočné

Ďakujem za informáciu.
Starý 30-01-2017, 01:11   #4
Pavel Uhrecký
Senior Member

Registrovaný od: Oct 2010
Počiatočné VZN č. 2/2010 o dodržiavaní čistoty a poriadku na území mesta Vráble

Uvedené VZN presne stanovuje v § 6 okruh fyzických a právnických osôb a ich povinnosti pri čistení verejných priestranstiev v zimnom období.
Kontrolu dodržiavania stanovených povinností v zmysle § 7 vykonávajú :

- poverení pracovníci MsÚ
- Mestská polícia
- poslanci Mestského zastupiteľstva
- hlavný kontrolór mesta

Pre úplnosť je nutné uviesť, že konkrétne presné pravidla pre zimnú údržbu
miestnych komunikácii, chodníkov a ostatných verejných priestranstiev delegovalo Mestské zastupiteľstvo svojim uznesením na primátora mesta ktorý za týmto účelom vydá rsp.vydal Nariadenie primátora pre zimnú údržbu komunikácii v správe mesta pre obdobie zima 2016 a 2017.

Ako to v našom meste s tou zimnou údržbou vyzerá a nie len v túto zimu, ale už viac rokov všetci vidíme a niektorí z nás po pádoch aj cítime. Som presvedčení že veľká časť občanov nie je spokojná, ale nikto nepríde na zasadnutie Mestského zastupiteľstva, aby sa kompetentných, zodpovedných opýtala, ako si plnia svoje povinnosti.
Je to nie len právo občana, ale aj povinnosť, ktorá mu zo zákona o obecnom zriadení vyplýva.

Niekoľko poznámok k danej problematike.

Hlavný kontrolór mesta je v poradí kompetentných - zodpovedných uvedený ako posledný o.i. nie je pracovníkom mesta na plný úväzok.
Čo urobil pán primátor, ktorý je priamy nadriadený náčelníkovi MsP, ktorá neuložila doposiaľ žiadnu pokutu ???
Čo urobili poslanci, ktorí sú tiež poverení vykonávaním kontroly ???
Čo urobili pracovníci MsÚ preto, aby občan mohol seriózne tiež spolupracovať a kontrolovať ???
Kde je zverejnené Nariadenie primátora mesta, ktorého súčasťou je aj konkrétny plán údržby?

Možno, že za pár týždňov bude po zime, sneh s ľadom sa roztopia a problémy zimnej údržby stratia aktuálnosť. Poslanci dostanú svoju mesačnú odmenu, pri najbližšej aktualizácii platu primátora mu nezabudnú (pridať) a náčelník MsP v pohode na svojom poste prežije do dôchodku.

ZMOS na čele so svojou "elitou", ktorého členom je aj naše mesto neurobí nič, aby sa zmenila legislatíva, konkrétne je to zákon o komunikáciách (cestný zákon) č. 135/1961 Zb. ktorý v § 9 ods.2 protiústavne ukladá majiteľovi priľahlej nehnuteľnosti ku komunikácii, chodníku či iného verejného priestranstva odstraňovať znečistenie, poľadovicu a sneh.
Podľa § 9 ods.3 môžu obce a mestá schváliť VZN. Miesto toho, aby naši volení zástupcovia ochraňovali svojich občanov a bránili ich ústavné právo prikazujú mu, aby čistil chodník, ktorý je majetkom mesta.

Ďakujem za pozornosť.
Je možné byť stručný a aspoň čiastočne presný ?

Naposledy upravil Pavel Uhrecký : 30-01-2017 o 01:46.
Pavel Uhrecký je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 30-01-2017, 17:13   #5
siska
Senior Member

Počiatočné

Moja otázka bola hlavne na neočistené mestské chodniky, a parkovisko prilahlé k obchodnému domu Jednota.
Starý 30-01-2017, 22:06   #6
peterM
Senior Member

Registrovaný od: Mar 2010
Lokalita: vrable
Počiatočné

Citát:
Pôvodne zaslal Pavel Uhrecký Zobraz príspevok
Kde je zverejnené Nariadenie primátora mesta, ktorého súčasťou je aj konkrétny plán údržby?
bolo to niekde na webe mesta, ale teraz mi to uz len google nasiel:

Nariadenie primátora mesta Vráble
k spôsobu vykonávania zimnej údržby komunikácií v správe mesta Vráble
pre obdobie zima 2016 - 2017

http://www.vrable.sk/mesto-vrable.ph...__id_ci=108462
peterM je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 31-01-2017, 13:51   #7
čokyna
Member

Registrovaný od: Apr 2011
Počiatočné Nariadenie primátora k údržbe ...

Nie celkom tak, Peter.

Nariadenie súvisí s VZN 2/2010 o dodržiavaní čistoty a poriadku na území mesta Vráble, vždy teda bolo primárne uverejnené na tom mieste (to je to, čo vo svojom príspevku popisujete slovami "bolo to niekde na webe mesta"). Dokonca tam nájdete aj potvrdenie mojich slov v podobe nariadení uverejnených v minulých rokoch. Okrem toho naň bol vždy pred začiatkom sezóny odkaz vo forme oznamu na hlavnej stránke (to je zas to, čo sa Vám podarilo "vygoogliť").

Svojho času sme si mysleli, že sme objavili Ameriku a boli sme spokojní s tým, že to máme na stránke. Doba i užívatelia webu sa však menia - dnes by to chcelo nejaké prvoplánovejšie umiestnenie. Už som sa o tejto veci rozprával s pánom Uhreckým, takže v čase, kedy písal svoj príspevok, o tejto skutočnosti vedel. Rovnako som sa o veci bavil aj s kolegom zodpovedným za vami (s malým "v", lebo teraz myslím skupinku, nielen Vás konkrétne) komentovanú agendu: je na ňom, aby prišiel s návrhom, ako budeme vec riešiť. Keďže má v pláne iniciovať na webe mesta aj informácie súvisiace s hospodárením s odpadmi, verím, že vyrieši aj toto. Termín (vzhľadom na - dúfam - blížiaci sa koniec zimy) predpokladám najneskôr pred budúcou zimnou sezónou.
čokyna je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 31-01-2017, 14:04   #8
Pavel Uhrecký
Senior Member

Počiatočné Pre tých ktorí nepochopili rsp. nevedia stále čo je samospráva.

Ďakujem peterM.
Ja viem kde je na stránke mesta Nariadenie primátora, mne sú dôverne známe aj jeho prílohy. Som však presvedčený, že tento spôsob zverejňovania tak dôležitých dokumentov na to, aby sa občania viac zaujímali o správu mesta je absolútne nedostatočný. Mesto má svoje noviny, úradnú tabuľu okrem toho sú v meste tiež rozmiestnené na samostatných stojanoch sklenené skrinky v ktorých pred dvadsiatymi rokmi boli vyvesované dôležité oznámenia mesta pre občanov. Dnes sú tieto skrinky prázdne. Môžem vás ubezpečiť, že v našom meste pred dvadsiatymi rokmi bol vyvesený plán zimnej údržby na úradnej tabuli v mestských novinách aj s mapkou chodníkov na ktorých mesto vykonávalo zimnú údržbu. Plán tejto údržby v tom čase schvaľovalo Mestské zastupiteľstvo, čiže nerozhodoval o tom sám primátor, ale poslanci mesta. Hľadať dokument o zimnej údržbe komunikácii v správe mesta pomocou internetu na webovej stránke mesta je z môjho pohľadu absolútne neprijateľné, samozrejme pokiaľ si úprimne želám, aby sa občan do správy mesta aktívne zapájal ako mu to zákon o obecnom zriadení ukladá. Ale keď chcem vládnuť mať moc a nie slúžiť, tak v tom prípade je logické, aby občan mal informácii čo najmenej. Nemôže namietať, že nie sú k dispozícii, ale získať ich nie je jednoduché. Tento trend je v našom meste v posledných rokoch stále citeľnejší. Poslanci v našom meste sa pýtajú primátora na problémy ako radoví občania, pričom riešenie daného problému je v ich kompetencii. Keď sa situácia nezmení ani po nasledujúcich komunálnych voľbách, mám na mysli hlavne obsadenie Mestského zastupiteľstva kompetentnými, nezávislými občanmi, ktorí sú si vedomí, že o všetkých najdôležitejších otázkach života v meste podľa zákona rozhodujú oni a nie primátor, tak samospráva a to platí prakticky o celom Slovensku nenaplnila svoje poslanie a základný článok demokracie pri správe vecí verejných občanom nemá trhlinu on je nefunkčný.
Starý 31-01-2017, 15:47   #9
peterM
Senior Member

Registrovaný od: Mar 2010
Lokalita: vrable
Počiatočné

Zachytil som to v oznamoch mesta, alebo uradnej tabuli v novembri 2016 a teraz to tam nikde neviem najst. Presiel som zasadnutia, program zastupitelstva aj ich vsetky dokumenty, VZN z posledneho obdobia a nic. Az gugl nasiel ze to naozaj bolo v nejakych oznamoch, ale smeruje na VZN z roku 2010. Tak to by asi malokoho napadlo, ist az do takej historie, ked je to dokument na zimu 2016-2017.
Preco sa vymazavaju stare oznamy? Treba v dnesnej dobe setrit miesto?
peterM je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 31-01-2017, 15:52   #10
Pavel Uhrecký
Senior Member

Smile Podoba, čisto náhodná ? Alebo...

Určite tí, ktorí sledujete dianie v našej krajine ste čítali, počuli o situácii, ktorá vznikla pri tvorbe ceny za elektrickú energiu a máte na to svoj názor. Ten váš, môj, náš názor sa tvorí podľa informácii, ktoré sú nám dostupné. Nechcem tu tento problém rozoberať, ale predstavte si, že existuje určitá podoba tohto prípadu s našou mestskou samosprávou a tiež tak trochu aj o čom si tu práve píšeme. V prípade ceny el. energie sú zaujímavé dva momenty. Šéf úradu pre reguláciu je nominantom vládnej koalícii a je zaujímavé, že okrem odberateľov el. energie bola nemilo novými cenami zaskočená vláda a hlavne premiér. No akosi všetci prehliadli ďalší dôležitý fakt, že v akciovej spoločnosti má štát väčšinový podiel 51% akcii a samozrejme v dozornej rade svojich nominantov, ktorý sú za túto funkciu platení. Vzniká otázka: „ Ako si plnia svoje povinnosti, členovia dozornej rady keď vláda zostane v šoku po zverejnení nových cien za energiu ? Presne tak zostali v šoku naši poslanci, keď zistili v minulom roku, že n.o. Societa ktorú založilo mesto Vráble dlhuje celý rok na platbách dodávateľom za potraviny. Pričom si poslanci zo svojich radov zvolili správnu radu, ktorá je zodpovedná za celý riadny chod n. o. Societa. Mesto má zriadenú aj s.r.o. so 100% účasťou mesta kde tiež poslanci mesta delegovali do dozornej rady členov, ktorí ich majú zastupovať a keď vznikol problém pri zvyšovaní ceny za komunálny odpad dostal úlohu hlavný kontrolór mesta aby posúdil oprávnenosť zvýšenia. Čo robí potom dozorná rada ? Akú má vôbec úlohu vo Vepose s.r.o. ? Sú tieto funkcie platené a kde môžem zistiť kto sú jej členovia ? To isté platí o dodávateľovi tepla v našom meste Veolia a.s. Kde zistím mená, tých ktorí zastupujú mesto? Aká je ich činnosť, sú za to platení ??? Môže mi niekto povedať aby som to hľadal v uzneseniach MsZ. Ale ja sa pýtam prečo to nenájdem na web. stránkach. uvedených subjektov ? Som presvedčený, že v niektorom z uvedených prípadov je porušovaný info zákon č. 211/ 2000 Z.z.
Odpovedať

Práca s témou
Zobrazenie tém

Pravidlá prispievania
Nemôžeš založiť nové vlákno
Nemôžeš odpovedať
Nemôžeš pridať prílohu
Nemôžeš upravovať tvoje odpovede

BB code is zapnutý
Smajlícizapnutý
[IMG] kód je zapnutý
HTML kód je vypnutý
Prejdi na

Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +2 hodiny. Teraz je 02:24.

Fórum používa : vBulletin Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2008-2010 Agroinštitút Nitra š.p..